Ślubowanie na sztandar

„My, nauczyciele i uczniowie ślubujemy być wierni Ewangelii Chrystusowej i kochać naszą Ojczyznę, Polskę. Będziemy kultywować dobre tradycje naszego kraju, szanować język i kulturę ojczystą. Będziemy wierni ideałom naszej Patronki Św. Urszuli Ledóchowskiej”.

  1. grudnia ubiegłego roku ks. Bp. Ordynariusz Wiesław Mering podczas uroczystej Eucharystii w parafii Św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu dokonał poświęcenia sztandaru dla Zespołu Szkół Katolickich. Po mszy św. uczniowie pierwszej klasy gimnazjum zaprezentowali jasełkę bożonarodzeniową. Ostatnim elementem uroczystości była szkolna wigilia z udziałem zaproszonych gości, wśród których byli m.in. prezydent miasta Sieradza Jacek Walczak, wiceprezydent Jacek Przybyłek oraz Jarosław Kaźmierczak, wójt gminy Sieradz.

Sztandar ufundowali państwo Krystyna i Stanisław Adamczykowie. Podczas przekazywania sztandaru podkreślono, że stanie się on dla całej społeczności szkolnej najważniejszym symbolem patriotyzmu, honoru i wierności ideałom Świętej Urszuli Ledóchowskiej Patronki Szkoły. Na sztandarze znajduje się jej wizerunek z okalającym napisem – Zespół Szkół Katolickich. W lewym górnym rogu – widnieje herb Sieradza, w prawym logo KSzP, w prawym dolnym logo GK i w lewym dolnym OLK. Na odwrocie znajduje się godło Polski.
Ks. Dyrektor Jan Witkowski, przekazując sztandar młodzieży powiedział: „Drodzy uczniowie, przekazuję wam ten sztandar – symbol waszej godności i powinności uczniowskiej. Strzeżcie jego honoru”.
    Ta niecodzienna uroczystość jeszcze bardziej zintegrowała społeczność szkolną, wyzwoliła w młodzieży wiele inicjatyw, jak zauważył główny organizator ks. Wicedyrektor Radosław Kobiela.
    Ks. Biskup podczas homilii podkreślił szczególną rolę szkoły katolickiej w procesie wychowawczym dzieci i młodzieży, co może stać się dla nich mocnym oparciem w dorosłym życiu.

Tekst i zdjęcia (zob. galeria):
s. Janina Sabat USJK

Poświęcenie Sztandaru Szkolnego
« 1 z 2 »