Warsztaty archeologiczne i drukarskie Jana Gutenberga 06.2018

W ostatni wtorek bieżącego roku szkolnego uczniowie klasy pierwszej i drugiej wybrali się na wycieczkę do Kalisza. Zajęcia obejmowały krótkie wprowadzenie z zakresu archeologii i metodologii badawczej.  W piaskownicach, gdzie znajdowały się repliki przedmiotów historycznych, dzieci dokonywały odkryć przedmiotów pochodzących z historii Polski. Po eksploracji piaskownic nastąpiła analiza znalezisk i ich identyfikacja. W trakcie drugiej części zajęć dzieci zapoznały się z zasadami działania repliki XV – wiecznej prasy drukarskiej Jana Gutenberga. Podczas spotkania omawialiśmy najważniejsze etapy drukowania historycznych książek, budowę ołowianych czcionek, zasady składu zecerskiego, drzeworyty – sposób ich powstawania i zastosowanie. Była to niezwykle interesująca podróż w przeszłość.

Warsztaty archeologiczne i drukarskie Jana Gutenberga 06.2018
« 1 z 2 »