Wielkanocne Pasyjki 17/18

Wielkanocne pasyjki

Wielki Tydzień to czas ostatnich przygotowań do świąt Wielkanocnych. W ramach takich przygotowań trzecioklasiści zaprosili do szkoły etnografa – pana Pawła Kieronia, aby poprowadził warsztaty robienia tradycyjnych sieradzkich pasyjek wielkanocnych. Dawniej z takimi pasyjkami chodziły po wsi w drugi dzień świąt podrastające dziewczynki. Śpiewały one starą pieśń pt. Wielgi Czwortek , Wielgi Piuntek.” mówiącą o męce Pana Jezusa. W zamian dostawały datki od gospodarzy. Zwyczaj ten już nie jest kultywowany w oryginalnej formie. Obecnie pasyjki stanowić mogą piękną ozdobę wielkanocną domu. W tym celu dzieci zabiorą je do swoich domów. W ostatnim dniu nauki szkolnej zaprezentują je i związaną z nimi pieśń. Będzie kolorowo.

Wielkanocne Pasyjki 17/18